Web sitemize hoşgeldiniz.

Stilinizi Aksesuarlar İle Tamamlamanın Altın Kuralları

Kıyafetlerimizde, evlerimizde, iş yerlerimizde hatta cadde ve sokaklarda bile bütünlük sağlayıcı etkisinden faydalandığımız aksesuarlar doğru seçimler ile hayat kurtarıcı etki yapabilir. Bu yazıda ev dekorasyonunda kullanacağınız aksesuarları seçerken hangi konulara dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz.

  • Görsel Uyum

Bir evin dekorasyonu için kullanılacak olan aksesuarların görsel bir uyum yakalaması gerekir. Bu uyum bazı durumlarda kullanılacak olan mekanın tamamı ile bazı durumlarda ise mekanın belli bir köşesi ile yakalanabilir.

Görsel uyum denince genellikle akla ilk olarak gelen şey renk uyumudur. Aslında bu ifade yanlış olarak kabul edilemese de eksik olarak değerlendirilebilir. Çünkü görsel uyum sadece renk uyumu ile yakalanabilen bir durum değildir.

Bir aksesuarın görsel niteliklerini incelemeye başlarken renginden önce taşıdığı hatların durumu kontrol edilmelidir. Yumuşak ve keskin hatlara sahip aksesuarlar bulunabilir. Önemli olan bu aksesuarın kullanılacağı mekan ile hatlarının paralel şekilde ilerlemesidir.

  • Tasarım Detayları

En iyi aksesuarlar şeklinden veya malzemesinden öte içinde bir hikaye barındıran ürünlerde çıkar. Bir sanatçının elinden çıkan objeler her zaman daha değerlidir. Aksesuar seçimi esnasında dikkat edilmesi gereken şeylerden bir tanesi de budur. Sanatsal izler taşıyan aksesuarlar kullanıldığı mekanlara ruh katar.

Tasarım konusunda diğer bir önemli husus da kullanacak kişinin hayatından izler taşımasıdır. Örneğin fotoğraf çekmek gibi bir hobisi olan kişi evine aksesuar seçerken aydınlatmasını stüdyo ışıklarını andıran ayaklı bir avize ile destekleyebilir. Ya da müzik tutkunu ise sol anahtarı şeklinde yapılmış bir obje ile duvarına renk katabilir.

  • Tamamlayıcı Objeler

Dekorasyon fikirleri içinde her profesyonelin hemfikir olduğu şeylerden bir tanesi aksesuarların majör etkiler bırakmaması gerektiğidir. Aksesuarlar dekorasyon açısından tamamlayıcı objelerdir. O yüzden şekil ve yapı itibari ile mekanın önüne geçecek şekilde kullanılan aksesuarlar çok fazla ön plana çıkacağı için istenilen etkiyi yaratmazlar.

Eskilerden bir örnekle yazıyı noktalayalım. Televizyon üzerine örtülen dantelleri hepimiz hatırlarız. Bu danteller işlemeleri ile majör etki oluşturan aksesuarlardır. Yani altında veya etrafında olan hiçbir şeyin dantelden sonra artık önemi yoktur.

 

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: