Web sitemize hoşgeldiniz.

Sosyal Medyanın Devi Facebook Ne Zaman Kuruldu

27 Ağustos 2018

Tüm dünyanın severek kullandığı sosyal medyanın devi Facebook’un temellerinin bir üniversite yurdunun odasında atıldığını biliyor muydunuz? Hepimiz hayatımızda bir kere olsun ‘Facebook ne zaman kuruldu?’ diye arama yapmışızdır. Şimdi bu sorunun cevabını hep birlikte öğreneceğiz Şimdi en baştan Facebook ne zaman kuruldu bir göz atalım.

Sosyal Medya Devi Facebook’un Temelleri Nasıl Atıldı?

Anti-sosyal olan Mark Zuckerberg ve arkadaşı Harvard Üniversitesi’nde eğitim görüyorlardı. İlk başta seçmeli olarak aldığı bir deste başarısız olan Zuckerberg, bu dersi geçmenin yollarını aramaya başlamıştı. Kendince geliştirdiği bir sitede sanat eserlerinin fotoğraflarını koymuş yanlarına da o eserlerle ilgili bilgiler veren yorumlar yapılabiliyordu. Bu sitenin adı Coursematch’ti. Zamanla Zuckerberg’in sitesine olan ilgi beklediğinde de büyük oldu.  Bu sefer işleri biraz daha büyüten Zuckerberg ve arkadaşı Facematch diye bir site açtı. Üniversite yönetiminin sert tepkisi ile karşılaşan Mark Zuckerberg bu siteyi kapatmak zorunda kaldı. Harvard’lı öğrencilerin fotoğraf ve belgelerinin bulunduğu bu site üniversite yönetimi tarafından kısa sürede kapatılmıştır. Çünkü yönetim gerekçe olarak öğrencilerin bilgi ve fotoğrafların izinsiz kullanılmasını göstermiştir.

Facebook Okul Koridorlarından Tüm Dünyaya Nasıl Yayıldı?

Mark Zuckerberg eğitimine devam ederken dünyaca benimsenecek bir site kurma hayalinden asla vazgeçmedi. Bu kararını gerçekleştirmek için okuluna bir yıl ara vermeye karar verdi. Üniversite yurdunda kalmaya devam eden Zuckerberg’in bu hayaline okul arkadaşları da katkı da bulundu. 2004 yılında  The Facebook adıyla Facebook kuruldu. Önce kendi üniversitesi içinde kalan Facebook’un ünü zamanla diğer üniversitelere de yayıldı.

Facebook ‘u Gerçek Şöhretine Ne Zaman Kavuştu?

Amerika’daki bütün üniversitelerde giderek artan popülerliğini sürdüren Facebook, zamanla Amerika’da bulunan liselilerin de dikkatini çekti. Facebook’un durdurulamaz yükselişi devam ediyordu. Mark Zuckerberg’in hayalini kurduğu projesini durdurmak artık pek mümkün değildi. Şirketlerde artık Facebook ile ilgilenmeye başlamıştı.

Facebook’un tüm e-posta adreslerine açılması kısa bir sürede gerçekleşti. 11 Eylül 2006 tarihinde artık tüm e-postalar Facebookla buluştu.

Hayalleri için eğitimine bir yıl ara vermesine delilik gözüyle bakılan Mark Zuckerberg, asla pes etmeyerek ve kimseye kulak asmayarak emeline ulaştı.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: