Web sitemize hoşgeldiniz.

Sosyal Medyada Beğenmek Şart mı?

Sosyal medya sitelerin internette yerlerini almasından itibaren, önü alınamaz şekilde kullanılmaya başlandı. Milyonlarca insan sosyal paylaşım sitelerinden biri olan Facebook’u kullanıyor. Kullanıcılar her güzel anını Facebook’ta paylaşıyor. Arkadaş listesinde olanlar da paylaşımın altına yorumlarını ekleyip, kendi sayfalarında da paylaşabiliyorlar. Burada bazen tartışılan bir beğen kutucunun olması. Daha doğrusu beğen kutucuğunun olması değil, beğenmeyen insanların illa ki yorum yapmak zorunda olması. Diyelim ki sayfamızdaki bir arkadaşımız herhangi bir konuda bir şey paylaştı. Bazı arkadaşlar beğendi. Olabilir insanlar birbirinden çok farklı duygular taşıyabilirler. Fakat ben beğenmedim. Beğen butonu var da beğenme butonu neden yok? İşte benimle aynı görüşü paylaşan insanların sayısı sanıyorum az değil. Belki de Facebook’un patronu Zuckerberg, bu konuda oldukça ileti bile almış olabilir. Durum çok basit, ben beğenmek istemiyorum, beğenmemek istiyorum, olamaz mı?

Kısa bir girizgah yaptıktan sonra biraz daha açıklayıcı cümlelerle anlatmaya devam edelim. Yukarıda bahsettiğimiz üzere Facebook’un kullanıcılarına sunmadığı beğenmeme durumudur. Öncelikle belirtmek gerekirse, Facebook olumsuz duygulara zemin hazırlamak istememektedir. Sonuç olarak oraya koyacağı beğenmemeyle ilgili her buton, negatif durumlara neden olabilir. Eleştirilere konu olabilir. Fakat bu şekilde olması daha mı iyi oldu? Duygu ayrımcılığı geliyor benim aklıma. Belki de ilk kez duydunuz duygu ayrımcılığını, fakat maalesef böyle bir şey var. Her şeyi beğenmek gibi bir zorlama ile karşı karşıyayız. Ben bu duruma hep, duygularımızın ya da isteklerimizin yönetilmesi gibi algılarım. Sürekli beğeniyoruz. Peki ya bizim ilgimizi çekmiyorsa ya da hakikaten çok kızacağımız bir paylaşımsa. Tabi bahsettiğimiz üzere bu, Zuckerberg’in yönetim stratejisinden başka bir şey değil. Hep bir beğeni olan, iyi yorumlar olan bir paylaşım sitesi söz konusu. Aksi durumda her koşulda beğenmeme sayısı, beğenme sayısından daha fazla olursa, Facebook gelirlerini bile etkileyebilir. Sonuç itibariyle beğenilmeyen ve bu ispatlanan bir sayfaya reklamlarını koyamaz. Oysaki insanlar beğenme butonu olmadığından bile beğen butonuna tıklıyorlar. Bu, takipçileri çok olan sayfalar için de geçerlidir. Büyük firmalarca ayrı bütçeler hazırlanarak yönetilen bazı sayfalarda beğenmeme oranı çok olursa, bu şirket Facebook’a reklam vermeyi kesebilir. Belki de beğenmeme seçeneğinin olmamasının tam nedeni budur. Naçizane bir tespit olarak kabul edebilirsiniz. Düşünsenize, birkaç milyon beğenisi olan bir sayfayı yönetiyorsunuz. Şirketiniz oldukça büyük paralar harcayarak sosyal medya işlerini sizin yürütmenizi istemiş olabilir. Fakat bir süre sonra, üretilen bir ürün nedeniyle sayfanızın beğenmeme oranı artmaya başladı. Düşünün, beğenme oranının az olması mı kötü, yoksa beğenme oranından daha fazla olan beğenmeme oranının orada görünmesi mi kötü? Elbette ikinci söylediğimiz kulağa hoş geliyor. Çünkü sayfayı ziyaret edenler beğenmeme oranının çok olduğunu görerek hemen sayfadan ayrılabilirler. Yoksa az beğeni olması kimseyi olumsuz düşündürmez.

Yani beğenmeme butonunun olmaması, aslen kişisel paylaşımlar için düşünülmemektedir. Yoksa sıradan birinin paylaştığı bir fotoğrafın beğenmeme oranının fazla olması Facebook’a bir şey kaybettirmez. Fakat hemen bir üst paragrafta belirttiğimiz üzere bir şirket bu duruma düşerse, işte o zaman Facebook para kaybeder. En büyük gelirleri takdir edersiniz ki büyük firmaların reklamlarından kazanıyorlar. Duruma bu açıdan bakarsak aslında Facebook’un para kazanma amacının her şeyin üstünde olduğunu görebiliriz. Elbette profesyonel girişimcilikte para tek amaçtır. Fakat böyle bir durumda Facebook’u Facebook yapan asıl kullanıcıların istediğini de göz ardı etmemek gerekir. Normal paylaşımlara beğenmeme butonu zorunlu olarak konulabilir, fakat para veren firmalar için isteğe bağlı olarak koyulup koyulmaması düşünülebilir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: