Web sitemize hoşgeldiniz.

Saç Kepeği Nasıl Geçer?

29 Mayıs 2018

Ölü saç derisinin pul pul dökülerek saçlarda görülmesine saç kepeği denmektedir. Bulaşıcı olmayan ve genellikle ciddi sorunlara yol açmayan saç kepekleri, özellikle koyu renk kıyafetler giyildiğinde pek de hoş olmayan görüntüler yaratabilir. Günlük yaşantınızda ne kadar bakımlı olursanız olun, bol kepekli saçlar dışarıdan bakıldığında oldukça kötü görünmenize sebep olabilir.  Peki saç kepeği nasıl geçer?

Saç kepekleri için büyük reklam paraları harcanan çoğu şampuanların bile saç kepeklerini tam anlamıyla yok etmedikleri aşikârdır. Saç kepeklerinin 2 sebebi vardır:

  • İçsel sebepler: Hormonâl problemler, sağlıksız beslenme, kişisel temizliğe önem verilmemesi, çok fazla miktarda nişasta, yağ ve şeker kullanımı
  • Dışsal sebepler: Saç bakım maddeleri ve saç bakım aletlerinin yanlış ve fazla kullanımı, stres, tansiyon, dışarıyla yaşadığınız yer arasındaki yüksek ısı farkları

Saç kepeği nasıl geçer için ilk yapılacak uygulama şampuan kullanımıdır. Ancak  uzmanlar haftanın her günü saçların bu şampuanlarla yıkanmaması gerektiğini, haftada en çok 3 kez kepek şampuanlarının kullanımını önermektedirler. Bu şampuanlar:

  • Kükürt
  • Kömür- katran
  • Çinko
  • Salisilik asit içermelidir.

Ayrıca şampuanla birlikte kullanılan elma sirkesi de saç kepeğine karşı oldukça etkilidir. Bunun haricinde şampuanla birlikte 2 adet toz haline getirilmiş aspirin kullanımı da fayda sağlayacaktır. Kepek şampuanıyla saçlar yıkandıktan sonra bir de sirke ve ağız gargaralarıyla durulanması, şampuandan önce tuz, limon ve kabartma tozlarıyla saç derisine masaj yapılması da kepekle mücadelede çok önemlidir. Ayrıca zeytinyağı ve soğan sürülen saç derileri birkaç saat sonra yıkandığında da iyi sonuçlar alınabilmektedir. Bu yöntem haftada iki kere denenebilir. Son olarak da beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, yemeklerde sarımsak ve kekik kullanımı da saç kepeği nasıl geçer konusunun vazgeçilmez unsurlarıdır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: