Web sitemize hoşgeldiniz.

Renklerin Psikolojiye Etkisi, Renklerin Anlamları ve Psikolojik Etkileri

10 Kasım 2018

Her rengin farklı bir duyguyu ve aynı zamanda farklı bir manevi kimyasal tepkimeyi tetiklediğini bilen uzmanlar, ev dekorasyonundan gündelik hayat içerisinde kullanacağınız aksesuarlara kadar her şeyi belirli bir renk uyumu ile kullanmanızı öneriler. Renklerin psikolojiye etkisi yoğun olarak tartışılan konulardan bir tanesi olmakla birlikte, bu konuda çeşitli önerilerin bulunduğu ve her rengin kendine has farklı bir tepkimeye yol açtığı da biliniyor. Bazı renkler ortamda çok daha  rahatlatıcı ve huzurlu etki yaratırken, bazılarında da hırçınlığı ve tutkuyu arttırıcı etki yaratabilir. Ev içerisinde oluşturmak istediğiniz psikolojik yetkiye göre, dilediğiniz gibi renk dekorasyonu yapabilirsiniz.

Sakinliği çağrıştıran mavi mi, yoksa canlılığı çağrıştıran yeşil mi ?

Bulut ve gökyüzü gibi çeşitli öğeleri çalıştırmasından dolayı, mavi rengin huzur verici etkisinin olduğu söylenir. Daha çok sakinliği ve huzuru ön planda tutan kişilerin kullandığı mavi renk, ağırlıklı olarak çalışma odalarında kullanılır. Çok daha hareketli ve canlılığa ihtiyaç duyacağınız mekanlar istiyorsanız, mavi renkten kaçınmanız daha uygun olacaktır. Enerji ve canlılık katan renk olarak bilinen yeşil ise, evin içerisinde  mutfağa en uygun olan renklerden bir tanesidir. Çağrıştırdığı yoğun enerji hissi sayesinde sizlerin çok daha hareketli bir hayat yaşamanıza katkıda bulunur. Çok daha koyu ve mat tonlarda ise, ağırlıklı olarak dinginlik ve huzur veren alanları sizlere çağrıştırır. Peki Renklerin psikolojiye etkisi gerçekten doğru mu ?

Pozitifliğin rengi turuncu mu, yoksa tutkunun rengi kırmızı mı ?

Gün içerisinde en çok stresli olan ortamlardan bir tanesi de genellikle çalışma ofisi gibi yerlerdir. Bu nedenle bilinçli olan şirket yöneticileri, çalışanlarının çok daha pozitif bir ruh haline bürünmeleri için ofisleri tasarlarken, ağırlıklı olarak turuncu rengi kullanırlar. Aynı zamanda turuncu rengi şirket içerisinde büyük bir hareketliliğin oluşmasına da yol açabilir. Ev içerisinde de canlı bir renk olarak kullanılabilecek turuncu, genellikle sizlerin çok daha aktif hareket etmenize yardımcı olur. Kullanabilecek renklerden bir diğeri de kırmızıdır. Genellikle tutkulu olan kişilerin ve ev içerisinde çok daha romantik bir hava oluşturmak isteyenlerin tercihi olan kırmızı, en sevilen renklerden bir tanesidir. Renklerin psikolojiye etkisi hakkında daha çok fikir sahibi olarak hayatınızı güzelleştirebilirsiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: