Web sitemize hoşgeldiniz.

Nostaljinin Tadı: Müzik Kutuları

Uzun yıllardan beri kullanılan müzik kutuları teknolojiden hem olumlu hem de olumsuz yöne etkilenen objeler arasında yer alıyor. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte sayıları giderek azalan bu nesneler yine teknolojinin gelişmesi ile birlikte ok farklı model ve tasarımlar ile kullanıcıyla buluşuyor.

Kurmalı Müzik Kutuları

İlk örneklerine artık sadece müzelerde ve koleksiyonerlerde rastladığımız kurmalı müzik kutuları tarihin sayfalarında hoş bir seda olarak kaldılarsa da modern örnekleri evlerimizi süslemeye devam ediyor.

Kurmalı müzik kutuları geçmiş yıllarda ahşap malzemeler kullanılarak yapılıyordu. Ancak günümüzde çok farklı şekillerde karşımıza çıkabiliyor. Özellikle plastik kullanılan türleri hem fiyat açısından uygun hem de dayanıklı.

Bu tip müzik kutularının içinde bir çeşit zemberek sistemi bulunuyor. Yan tarafındaki kolu çevirdiğinizde bu mekanizma kuruluyor ve bıraktığınızda içinde bulunan çarklar dönerek melodi oluşturuyor.

İlk örneklerinde içindeki yayın gerdiği silindir şeklindeki düzenek döndüğü zaman ucunda bulunan çarkın her parçası başka bir bölgeye çarptığı için melodik sesler çıkarıyordu. Bir müzik kutusu hangi melodi için tasarlanmışsa yalnızca o melodiyi çalmak için uygundu.

Kapaklı Müzik Kutuları

Müzik kutuları içinde en popüler olanlar kapaklı müzik kutuları olarak bilinir. Bu modeller genellikle pille çalışırlar. İçlerindeki küçük elektrik devresini kapağı kapatarak devre dışı bırakırsınız. Kapak açıldığında da elektrik akımı devam eder ve müzik çalar.

Müzik Kutusu Tarihçesi

Müzik kutusunun geçmişi 18. Yüzyıla kadar dayanır. Fakat bilinen ilk örnek 1889 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan Luois Glass tarafından ortaya konmuştur. San Francisco eyaletinde Palace Royal adlı bir otelin salonuna yerleştirilen müzik kutusu içine bozuk para atılarak çalışıyordu. Sadece içinde olan şarkıyı dinleme ikanı olan bu müzik kutusu sonraki dönemlerde geliştirilerek birkaç adet farklı plağı barındırır hale gelmiştir.

Müzik kutuları ilk çıktığı dönemlerde gramofon yaygınlaşıncaya kadar evlerde çok fazla kullanılmıştır. Gramofonun yayılmasından sonra yavaş yavaş tarihteki yerini almıştır.

Biline ilk otomatik müzik kutusu ise 1905 yılında görücüye çıkmıştır. Bu icatta birden fazla plak arasından seçim yapabilme şansı yakalanmıştır.

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: