Web sitemize hoşgeldiniz.

Melodik Bir Şirinlik Abidesi

Müzik kutuları her yaştan ve her cinsiyetten insanın sempati ile yaklaştığı objeler arasında yer alır. Teknolojinin ilk adımlarının izlerini taşıyan bu şirin dekoratif malzemeler çocuklar için güzel bir oyuncak yetişkinler için de nostaljik bir tarz tamamlayıcı olabilir.

Müzik kutularının bir çok çeşidi vardır. Gelişen teknoloji müzik kutularının kullanım alanını daraltsa da tasarım alanında aksi yönde bir gelişme kaydetmesine vesile olmuştur.

Müzik Kutusunun Bugüne Uzanan Yolculuğu

Tarihte müzik kutusu izlerine rastlanan ilk dönemler 18. yüzyıla kadar uzanıyor. Bazı bilim adamlarının müzik kutusu üzerine yaptığı taslak çalışmaları bugün Paris’te yer alan Louvre Müzesi’nde sergileniyor.

Hatta bazı kaynaklar Leonardo Da Vinci’nin de benzer bir aygıt üzerine çizimlerinin olduğunu söylüyor. Bu teorik verilerin ışığında karşımıza çıkan ilk somut örneğe 1889 yılında rastlıyoruz.

Amerika Birleşik Devletleri sınırları içinde yer alan San Francisco eyaletinde Palas Royale adlı bir otelin salonunda ilk kez görücüye çıkan büyük çaptaki müzik kutusu Luois Glass imzası taşımaktadır.

Bu örnek yalnızca tek bir plak çalması için tasarlanan ve bozuk para atılarak çalıştırılan bir modeldir. Aradan geçen yıllarda gramofon yaygınlaşıncaya kadar bir çok yerde müzik kutuları kullanılmıştır. Bu ilk örnekten sadece 15 yıl sonra 1905 yılında bu kez birden fazla plak çalan müzik kutusu yapılmış ve teknolojik gelişmeler birbirini izlemeye devam etmiştir.

Müzik Kutuları Nasıl Çalışır?

Bahsettiğimiz müzik kutularının çalışma prensibi benzer olsa da bugün hediyelik eşya olarak kullanılan örneklerin çalışma prensibi daha farklıdır.

Müzik kutularının içinde saat zembereğine benzeyen bir yapı bulunur. Kurma kolu çevrilerek bu zemberek kurulur. Bırakıldığında zembereğin ucundaki çark dönmeye başlar ve çarkın uçları iç kısımda bulunan metale çarparak sesler çıkarır. Çarkın ucundaki materyaller farklı ebatlarda olduğu için melodik tınılar elde edilmesine olanak tanır.

Müzik kutuları içinde tek bir şarkının bir bölümünün çalınması bu yüzdendir. Kurmalı veya kapaklı müzik kutuları bu sistemin kilitlenmesi ile durur. Kapaklı olanlarda kapak açılınca zemberek tetiklenir ve melodi oluşmaya devam eder.

 

 

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: