Web sitemize hoşgeldiniz.

Kemal Sunal

Türk sineması denince hemen akla gelen birkaç isimden birisidir Kemal Sunal. Nam-ı diğer İnek Şaban… Bundan sebep, Hababam Sınıfı filminde canlandırmış olduğu “İnek Şaban” karakteri toplum tarafından o kadar çok sevilmiştir ki çoğu filminde oynadığı karakterin ismi “Şaban” olmuştur. Ancak bu durum bir dönem alay konusu haline gelebilmiştir. Örneğin: Sokakta arkadaşları tarafından “ineğin oğlu” olarak çağrılan oğlu Ali Sunal bundan oldukça rahatsız olmuş ve bu durumu sık sık annesine karşı dile getirmiştir.

Vefa Lisesi’nde öğretim gördüğü sırada öğretmeni Belkıs Balkır kendisini Müşfik Kenter ile tanıştırmış, bu durum sanat kariyeri için bir dönüm noktası olmuş, ardından bir tiyatro oyununda rol aldığı esnada Ertem Eğilmez tarafından keşfedilmiş ve böylece sinema kariyeri başlamıştır. Sonraları Hababam Sınıfı, Kapıcılar Kralı, Tosun Paşa, Süt Kardeşler, Çöpçüler Kralı, Davaro, Zübük, Propaganda başta olmak üzere onlarca kült filmde yer almış, çoğunda başrolde oynamıştır.

Kariyeri boyunca birçok kez ödüle layık görülen Kemal Sunalın en prestijli ödülü ise Kapıcılar Kralı’ndaki “Seyyit” rolü için 1977 Antalya Altın Portakal Film Festival’inde aldığı “en iyi erkek oyuncu” ödülüdür. Kemal Sunal sanat hayatı dışında kalan hayatı ise son derece mütevazi yaşamıştır. Zira kendisi hakkında karısı Gül Sunal tarafından yazılmış bir kitapta kendisinin işten arta kalan vakitlerini her zaman evde geçirdiği hatta hayatı boyunca ailesiyle birlikte hiçbir zaman dışarıda yemek dahi yemediği bilgisi yer alıyor. Bunun dışında eğer yeni bir filme başlamışsa ve oynaması gereken rol ne ise, o rolün günlerce içine girip, o şekilde hazırlandığını da dipnot olarak eklemek gerekir.

“Tatlı Dillim” ile başlayan ,”Balalayka” ile sonlanan sinema hayatı boyunca toplumun her kesimi tarafından çok sevilmiş, aradan yıllar geçmesine rağmen filmleri sürekli televizyonlarda yayınlanmış ve böylece ölümsüzleşmiştir.

Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: