Web sitemize hoşgeldiniz.

Göbek Fıtığı, Yetişkinlerde Göbek Fıtığı Belirtileri

Türkiye’de ve dünyada en çok görülen rahatsızlardan bir tanesi de göbek fıtığı dediğimiz hastalık görülür. Özellikle de şiddetli kanama ve öksürük sırasında karın bölgesinin zorlaması ile birlikte bu fıtık kendisini çok rahat bir şekilde ortaya koyar. Fıtık ile ilgili gerekli önlemlerin alınmaması ilerleyen dönemlerde karın bölgenizde ciddi ağrılara da neden olabilir. Yaygın olan bu fıtık çeşidinin başlıca nedenlerinden bir tanesi de bağırsakların neden oldukları çeşitli büyümelerde gösterilebilir. Bazı durumlarda bu fıtıklar, portakal büyüklüğüne kadar büyüme ihtimali bulunur. Ayrıca, gebelikte daha çok kadınlarda görülen bir fıtık türüdür. Gebelik döneminde karnın büyümesi ile farkedilir bir boyuta ulaşan bu göbek fıtığı, alınmadığı takdirde vücutta ciddi bir rahatsızlık da oluşturabilir. Henüz tam olarak gözle görülür belirti vermezken tedavisi zor olan bu fıtık çeşidi, ilerleyen dönemlerde gözle görülür hale gelince tedavisi çok rahat bir bir şekile ulaşır.

Göbek fıtığı hangi nedenlerden oluşur ?

Bu yaygın hastalık, bazı durumlarda bebeklerde de görülebilir. Göbek fıtığı hastalığı, bebeklerde daha çok kordonun tam olarak kesilmemesi ile ortaya çıkabilir. Kordon tamamıyla kesilmediğinde göbek kapanmaz ve bu da göbek fıtığına neden olur. Ayrıca göbek fıtığının en önemli nedenlerinden bir tanesi de karın bölgesinden zorlanması ile kendisini ortaya koyar. Kadınlarda göbek fıtığı ise daha çok ard arda yapılan doğumlar, kabızlık, prostat ve ağır kaldırma gibi durumlarda oluşmaya başlar.  Eğer hareket ederken ciddi ağrılar çekiyorsanız ve bu da sizin hareket kabiliyetinizi büyük oranda etkiliyorsa, muhtemelen göbek fıtığı olma ihtimaliniz yüksektir.

Peki göbek fıtığının tedavisi mümkün mü ?

Tedavisi belki de en kolay hastalıklardan bir tanesi olarak görülebilecek göbek fıtığı genellikle kişilerin cerrahi operasyonlar geçirmesine gerek kalmadan halledilir. Göbeğin üst kısmında lokal anestezi yoluyla bu fıtık alınabilir. Fıtığın iç taraflarda olmaması nedeniyle operasyon, çok daha rahat bir şekilde geçer ve kısa sürede taburcu olursunuz. Göbek fıtığı ameliyatlarının genellikle birkaç saat içerisinde tamamlandığı ve herhangi bir riskinin de bulunmadığı ifade ediliyor.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: