Web sitemize hoşgeldiniz.

E-Devlet Zorunlu BES Devlet Katkısı Sorgulama

21 Ağustos 2018

Yakın zamanda e-devlet üzerinden alınmaya başlayan hizmetlerin en dikkat çekenlerinden biri de “emeklilik gözetim sistemi” de denilen, bireysel emeklilik ve otomatik katılım sistemlerinde devlet katkısı sorgulama işlemleridir. E-devlet zorunlu BES hizmeti Emeklilik Gözetim Merkezi ile e-devlet altyapısı üzerinden sunulan bir hizmet olmakla birlikte, hizmeti kullanan kullanıcılar otomatik katılım sistemi ve bireysel emeklilik sistemi kapsamında sözleşmeyle bağlı bulundukları emeklilik şirketleri ve sözleşmeleri doğrultusunda hesaplanan son iki yıla ait devlet katkısı tutarlarına ulaşabilmektedirler.

Zorunlu BES Devlet Katkısı Ne Anlama Gelmektedir?

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi son dönemde getirilen ve tüm bordrolu çalışanlardan brüt maaşlarının yüzde 3’ü oranında kesilen; kişilerin emekli olmaları durumunda daha iyi standartlarda yaşamalarının önünü açacak bir tasarruf sistemi olarak da tanımlanabilir. Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi’ne çalışanlar bilgileri dahilinde ancak istekleri dışında dahil edilirken, sözleşmeleri de kendi adlarına oluşturulmaktadır. Ancak ilk kesinti yapıldığı andan itibaren sistemden cayma ve havuzda biriken parayı geri alabilme şansı da bulunmaktadır. Konunun detayı ve çalışanın brüt maaşından her ay kesilen %3’lük tutara ek olarak devletin de %25 katkısı göz önünde bulundurulduğunda (örneğin 3000 TL brüt maaş alan bir çalışandan kesilen tutar 100 TL, ayrıca 25 TL’de devlet katkısı) bireysel emeklilik ya da otomatik katılım sistemi için detaylı devlet katkısı ve limit bilgilerine erişim zorunluluğu doğmaktadır.

E-Devlet Zorunlu BES Nasıl Sorgulanır?

E-devlet girişi yapıldıktan sonra arama bölümüne “zorunlu emeklilik” yazıldığında kullanıcılar;

  • Bireysel Emeklilik Sistemi
  • Otomatik Katılım Sistemi başlıkları altında iki bölüme erişebileceklerdir.

Burada e-devlet zorunlu BES kısmında kişinin çalıştığı şirket adı, sözleşme numarası, sertifika numarası, yürürlük tarihi, hesaplanan devlet katkısı tutarı, cayma ile veya haksız olarak tespit edilerek açılan devlet katkısı limit tutarı, hesaplanan devlet katkısı tutarı, her yıla ait devlet katkısı tutar ve limiti, kişilerin son iki yılda toplam kazandığı brüt tutarlarla ilgili birçok bilgiye ulaşabilmek mümkündür. Bu noktada belirtilmesi gereken önemli bir ayrıntı da bu bölümdeki bilgilerin, kişilerin hesaplarındaki fon tutarı toplamını değil de hesaplanan devlet katkısı tutarını göstermesidir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: