Web sitemize hoşgeldiniz.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Nedir, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Tedavisi

Beynin genel yapısı ile ilgili yapılan çalışmalar, son dönemlerde ciddi miktarlarda artış göstermiştir. Bu araştırmaların ve yapılan çalışmaların sonuçları her ne kadar yoğun bir şekilde alınsa dahi, beynin karmaşık yapısı tam olarak çözülemiyor. Beyin içerisindeki nöronların bağlantıları ve bu bağlantıların vücuda emir komuta sistemini nasıl yerleştirdiği ile ilgili çalışmalar, her ne kadar devam etse bile; dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tarzı beyin aktivitelerinin nasıl ortaya çıktığı da tam olarak belirlenemiyor. Şu anda tıp literatüründe dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğunun bir kişisel özellik mi, yoksa beyindeki nöronlar ile ilgili sorundan kaynaklı mı olduğunu tam olarak karara bağlanmış değil. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun tanımı ise daha çok nöronlar arasındaki bağlantıların çok hızlı bir şekilde gelişmesiyle birlikte bazı bağların kopması ve bunun da dikkat eksikliğine ve hiperaktivite bozukluğunda sebep olması olarak gösterilebilir.

Peki dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun ortaya çıkaran nedenler nelerdir ?

Esas olarak tam bir şekilde bu rahatsızlığa neyin sebep olduğu belirlenmiş değil. Ancak genel olarak nöronlar arasındaki bağlantı eksikliği, vücudun emir komuta zincirinde düzensizlik olması ve beynin aşırı derecede enerji  üretmesi gibi sebepler şu an için bilinen en önemli nedenlerdir. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu  probleminin kaynağı, temel olarak beyindeki çalışma faaliyeti ile yakından ilgilidir. Hiperaktivite bozukluğu rahatsızlığı dikkat eksikliğinden ayrılarak tanımlama yapılmaya çalışılsa bile, bunların esas olarak birbirlerini çok yoğun bir şekilde etkilediği biliniyor. Hiperaktivite bozukluğu olan bireylerin tamamında mutlaka dikkat eksikliği problemi de oluşuyor.

DEHB hastalığının tedavisi var mı ?

Tam olarak dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu rahatsızlığının hastalık olarak kabul edildiğini söylemek mümkün değildir. Daha çok beyindeki bir aksaklık olarak değerlendirilebilecek bu problem, psikologlar tarafından tedavi edilmeye çalışılır. Çok daha ileri boyutlarında haplı tedavi uygulansa bile, genel olarak buna gerek kalmaz.  DEHB tedavisi için çocuklara bir noktaya odaklanma ve aynı zamanda enerjilerini doğru şekilde kullanabilme eğitimleri verilir. Bu rahatsızlık daha çok 6 yaş ve üzeri çocuklarda çok daha fazla yoğun olarak görüldüğü için, bu yaş aralığına dikkat etmek gerekiyor.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: