Web sitemize hoşgeldiniz.

Dernek Üyeliği Sorgulama İşlemi E-Devlet’ten Nasıl Yapılır?

19 Ağustos 2018

E-Devlet üzerinde birçok işlem yapmanız mümkündür. Fakat dernek üyeliği sorgulama e-Devlet üzerinden yapılan bir işlem değildir.

E-Devlet’ten Dernek ile Alakalı Hangi İşlemler Yapılabilir?

E-Devlet’te hizmete sunulan Dernek Dairesi Başkanlığı’na ait herhangi bir işlem bulunmamaktadır. Derneklere ait işlemler Dernekler Dairesi Başkanlığı resmi sitesinden yapılmaktadır. Kendilerine ait elektronik sistemler ve hizmetler bulunmaktadır. Dernekler Dairesi Başkanlığı’nın sitesinde bulunan sistemler:

  • DERBİS: Dernekler Bilgi Sistemi
  • SENBİS: Sendikalar Bilgi Sistemi
  • PRODES: Proje Destek Sistemi
  • PARBİS: Siyasi Partiler Bilgi Sistemi
  • E-Arşiv: Şu ana kadar yayınlanan bilgiler hakkında bir arşiv

Dernek üyeliği sorgulama e-Devlet ile yapılabilir mi? Normalde Dernek Dairesi Başkanlığı aracılığıyla yapılamamaktadır. Fakat e-Devlet üzerinde bulunan Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) sayesinde bilgi edinme başvurusu yapabilirsiniz. Böylece dernek üyeliğiniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Nasıl başvuru yapabilirim? Öncellikle e-Devlet üyeliğinizi açmanız gerekmektedir. Üyeliğinizi açmak için herhangi bir PTT şubesinden alacağını e-Devlet şifresi yeterli olacaktır. Giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi” yazabilirsiniz. Ya da e-Hizmetler bölümünde bulunan Cumhurbaşkanlık kısmından “Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi” işlemini seçebilirsiniz. Sonra başvuru ile alakalı bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Başvurunuzun sorgulamasını da e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) Başvuru Sorgulama işlemini başvurunuzu sorgulamak için kullanabilirsiniz. Dernek sorgulama tarzı işlemleri İçişleri Bakanlığı’na bağlı hizmetlerde bulabilirsiniz.

Dernekler Dairesi Başkanlığı Sitesinden Dernek Üyeli Nasıl sorgulanır?

Dernek üyeliği sorgulama işlemi için öncelikler DERBİS’e (Dernekler Bilgi sistemi) giriş yapmanız gerekmektedir. DERBİS’e e-Devlet şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. E-Devlet ile giriş seçeneğini tıklamanız yeterli olacaktır. Başvuru formunu doldurunuz. Başvuru formunda istenen bilgiler: Ad, soyad, başvurulacak birim, ülke, TC kimlik numarası, e-posta, adres, başvuru cevabınızı hangi yolla almak istediğinizi seçiniz (elektronik veya yazılı), istenilen bilgi veya belgeyi yazarak başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuzu elden Dernekler Dairesi Başkanlığı’na giderek de yapabilirsiniz. Bunun için de orada bulunan başvuru formunu veya dilekçeyi doldurmanız gerekecektir. Başvuru sonucunuzu isterseniz elektronik olarak e-posta adresinize isterseniz de yazılı olarak normal posta yoluyla alabilirsiniz. Başvurunuzun durumunu sorgulama ekranı henüz bulunmamaktadır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: