Web sitemize hoşgeldiniz.

Dekoratif Ürünler

Dekorasyon kavramı hayatımıza girdiğinden beri artık hepimiz iç mimar edası ile dolaşmaya başladık. Özellikle yeni evlenen genç hanımlar adeta bir dekorasyon gurusu haline geldi. Öncelikli ihtiyaçlarımızı karşıladıktan sonra geri kalan her boşluğa bir şeyler yerleştirme dürtüsünü yenebilirsek, dekorasyon anlamında daha çok yol kat ederiz.

Dekoratif Ürün Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Estetik algısından uzak kişilerin dekorasyon anlayışı genellikle ay bu çok şık hemen şuraya koymalıyım şeklindedir. Fakat beğendiğimiz her objeye buldumcuk gibi atlarsak yaşadığımız yer evden çok minyatür bir sirk haline gelir. Dekorasyon konusunda minik tüyolar hayat kurtarıcı etkiye sahiptir. Kısaca bahsedelim.

  • Görsel Uyum

En çok yapılan hatalardan birisi de uyum konusunda renk takıntısına sahip olmaktır. Görülen bir obje sadece evdeki perdelerle veya halıyla rengi uyduğu için dekoratif bir özellik taşımaz.

Uyum konusunda öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta görsel açıdan evin belli bir bölümü ile benzer çizgileri taşıyıp taşımadığıdır. Yani evinizde kullanılan ana mobilyalar yumuşak hatlar taşıyor ise keskin çizgili bir objeyi dekoratif malzeme olarak seçmemelisiniz.

Evin ya da evin belli bir bölümünün genel hatları ile uyumsuz bir görselliğe sahip olan objeler yapı itibari ile çok şık olsalar bile konuldukları yerde majör etki bırakırlar. Dekoratif malzeme kullanılmasındaki amaç tamamlayıcı nitelikler taşımasıdır. Ters görsellik özelliği taşıtan objeler kullanıldığında bu kez o objeye göre evi değiştirmeye başlarsınız.

  • Renk Uyumu

Dikkat edilmesi gereken noktalar içinde renk uyumu konusu çok yanlış ele alınan konular arasındadır. Aslına bakarsanız renk uyumu diye bir şey yoktur. Eğer renk uyumu diye bir şey olsaydı siyah ile beyaz asla yan yana gelemezdi şimdi buna zıt renklerin uyumu diyenler de türemiş durumda ancak renk uyumu dediğimiz şey aslında görsel hafızamızın bizi manipüle etmesinden ibaret bir algı yanılmasıdır.

Dekoratif malzeme seçiminde çok alakasız gördüğünüz renklerdeki objeler bile bir bütün içinde kullanıldıklarında başka bir boyuta atlayabilir. Bu yüzden evinize veya iş yerinize dekoratif malzeme seçerken renk takıntısından uzak durmanız daha iyi olacaktır.

 

Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: