Web sitemize hoşgeldiniz.

Bilimsel Makale

Günümüzde internet üzerinde bulunan arama motorlarında birçok konu hakkında araştırmalar yapılır. Bu aramalar kimi zaman bilimsel araştırmalar ile ilgilidir. Merak edilen bilimsel sorular, yapılan arama işlemleri sonucunda çıkan makaleler okunarak cevaba ulaşılabilinir. Bunun için yazılacak olan bilimsel makale çalışmaları ince araştırmalar gerektirir. Çünkü bazı bilimsel konular sadece tez üzerine olsa da kimi bilimsel konular deney çalışmaları gerektirir. Bunun için iyi bir araştırma yapılarak kullanıcılara kesin ve doğru bilgiler aktarmak gerekir. Bundan dolayı yazılacak olan makalenin konusu ve içeriği iyi seçilmelidir. Ayrıca bu çalışmalar bilimsel çalışmalar olduğundan dolayı mutlaka kaynak bilgisi verilmelidir. Bu sayede kanıtsal veriler de göz önünde olacaktır.

Bilimsel Makale Nasıl Yazılmalıdır?

Bilimsel yazılan makalelerde mutlaka tekrarlama yapılmalıdır. Bunun nedeni kullanıcılar bu makaleleri okuduktan sonra sadece bir kısım bilgiler akıllarında kalır. Bundan dolayı önemli olan bilgilerin üzerinden makale içerisinde 3 veya 4 defa geçilmelidir. Bu sayede vurgulanmak istenen bilgiler daha etkin kullanılmış olur. Yazılan makale geniş bir kitle tarafından okunacak ise, kullanılacak olan yabancı kökenli kelimeler için mutlaka sözlük eklenmelidir. Bu sayede tüm okuyucu kitlesi makaleyi net bir şekilde anlayabilir. Bilimsel makale akıcı bir dille yazılmalı ve konu geçişlerine dikkat edilmelidir. Bu sayede okuyucular bu tür makaleleri okurken sıkılmaz ve konudan dağılmazlar. Sürekli olarak kullanılacak olan materyal kelimeler işçin kısaltmalar kullanılmalıdır. Kısaltmalar kelimenin ilk geçtikleri yerde belirtilmeli ve makale gereğinden uzun görünmemelidir. Bu kısaltmalar sayesinde makale daha başarılı bir makale halini alır. Bundan dolayı bilimsel makale yazarken belli kurallara dikkat etmek gerekir.

Makale yazımı, makale türü fark etmeksizin belli kurallara da sahiptir. Yani ne tür makale yazılacak olunur ise olunsun, mutlaka özgün makale yazımı yapılmalıdır. Bu şekilde kopya içeriğe izin verilemeyerek, makalenin daha başarılı bir süreçte olması sağlanır. Ayrıca bu makalelerde de yazım kuralları ve noktalama işaretleri çok önemlidir. Her makalenin olduğu gibi bilimsel makale yazımında da akıcı bir dil kullanılmalıdır. Gereksiz bilgilerden kaçınılmalı ve okuyucunun sıkılması önlenmelidir. Bu sayede yazılan makale her zaman için daha çok okunan bir makale olur. Ayrıca gerekli görüldüğü takdirde bu tür makalelerde görsel çalışmalar kullanılabilir. Görsel çalışmalar insanların dikkatini çekerken, algılama gücünü de arttırır. Bundan dolayı anlatılması gereken önemli verilerin bu görsel çalışmalarla desteklenmesi makalenin değerinin artmasını sağlar. Bu sayede makale, yazılan hedef kitlenin net olarak anlaması ile beraber başarılı bir makale olur. Özellikle yabancı kelime kullanımına dikkat edilmeli ve gerekli kısaltmalar yapılmalıdır. Makale başında ufak bir özet konarak, makale hakkında bilgi verilmelidir. Bu bilgi biraz merak uyandırıcı olup, makale içeriği mutlaka zengin bilgilerden oluşmalıdır. Bu sayede yazılan makalenin daha başarılı bir makale olması ve hedef kitle tarafında beğenilmesi sağlanır.

Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: