Web sitemize hoşgeldiniz.

Amatör Denizci Ehliyeti Nasıl Alınır?

Amatör denizci ehliyeti nasıl alınır? Hobi olarak tekne kullanıyorsanız ve bunun için ehliyete sahip olmak istiyorsanız Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayladığı denizcilik kursuna katılmanız gerekmektedir. Bu kursta yaklaşık 60 saattik bir ders süreniz olacaktır. 60 saatlik eğitimin sonucunda bir sınava tabii tutulacaksınız. Sınava girip başarılı olduktan sonra Amatör Denizci Ehliyeti almaya hak kazanacaksınız.

Amatör denizci ehliyeti nasıl alınır? Amatör denizci ehliyetini aldıktan sonra 24 boyu 24 metreye varan özel tekneleri kullanabilirsiniz. Fakat unutmamalısınız ki amatör denizci ehliyeti sadece Türk Karasularında geçerlidir. Amatör denizci ehliyeti nasıl alınır? Amatör denizci ehliyetine sahip olduğunuzda 24 metreye varan özel tekneniz ile Türk karasularından yabancı karasulara geçiş yapamazsınız. Yabancı karasulara geçiş yapmak yasaktır.

Amatör denizci ehliyeti nasıl alınır? Amatör denizci ehliyetine sahip olduktan belli bir süre sonra ehliyetin süresi biter. Ehliyetin süresi bittiğinde tekrar ehliyet almak için sınava girmenize gerek yoktur. Ehliyeti yenilemek ya da süresini arttırmak için gerekli olan evrakları, Liman Başkanlığı’na sunmanız yeterlidir. Evraklar sunulduktan sonra amatör denizci ehliyetinizi tekrar yenilemiş olursunuz.

Amatör denizci ehliyeti nasıl alınır? Amatör denizciler sadece özel tekneyi kullanabilirler. Denicilik kursunun Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış olması gerekir. 60 saat eğitim aldıktan sonra sınavı başarılı bir şekilde bitiremezseniz tekrar sınava girme şansını yakalayabilirsiniz.

Amatör denizci ehliyeti nasıl alınır? Ehliyetinize yabancı sulara geçiş yaparsanız el konulabilir. Bu nedenle Türk karasularından çıkmamalısınız. Denizde olmak dikkat ve özen gerektirir. Ayrıca sabırlı olmak da gerekir. Bu konuda kendinizi yeterli görmeniz sınava katılmadan önce karar vermenizi kolaylaştırır. Amatör denizci ehliyeti kursu sonucunda, boyu en fazla 24 metre olan tekneleri kullanabilirsiniz. Hobi olarak tekne kullanmayı isteyen kişiler için uygun bir ehliyet türüdür.

Amatör denizci ehliyeti ile özel teknenizi kullanabilirsiniz. Tekneyi ticari olarak çalıştırmayacağınızdan emin olmanız gerekir. Gerekli ruhsatları olmadan ve teknenin bakımı yaptırılmadan denize açılmamalısınız. Kullandığınız teknenin gerekli tüm kontrollerini yaptırdıktan sonra denize açılmanız hem hukuki hem de hayatınız açısından önem taşır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: