Web sitemize hoşgeldiniz.

50’ ler, 60’ler, 70’ ler

Moda her dönem farklılıklara ve değişik bakış açılarına o dönemin olaylarını da içeren tarzlarla belirlenmiştir. Bu yüzden geçmişte yaşanan olaylara ve modanın bunlardan etkilenerek neler ürettiklerine şöyle bir bakalım.

50’ ler ve İkinci Dünya Savaşı

İkinci dünya savaşının bitmesiyle birlikte kadınlar için yeni bir dönem başlamıştır. Modaya ise kiloş etekler, bele sıkıca oturan ceketlerle birlikte kendisini göstermiştir. Savaştan eşleri dönebilen kadınlar onları en iyi şekilde karşılamaya çalışmış ve ekonominin düzelmeye başlamasıyla moda da daha çok işlevsellik kazanmıştır. 1950’ lerde New Look denilen yani yeni bakış adı altında bol etekler, büyük şapkalar, fiyonklar ve fırfırlar moda olmuştur. Gördüğünüz gibi sevinç moda da kendini göstermiştir. Gençlik ise daha çok Rock’n Roll müziğinden etkilenerek daha rahat bir giyim tarzını benimsemiştir. Marilyn Monroe ve Audrey Hepburn de bu döneme tanık olmuş ünlü isimlerdendir.

60’ lar ve Londra

50’ lerde Amerikada başlayan Pop Art yani popüler kültür Akımı İngiltere’de de etkili olmuş ve bütün İngiltere’ yi sarmıştır. Dönemin modası hippilik. Her şey rahat, her şey özgür ve uyuşturucu kullanımı yüksek seviyede diyebiliriz. Hayat felsefeleri “Savaşma Seviş” olan hippilik o dönem baya bir müzik dinleyelim, çalışmayalım, eğlenelim mantığındadır. 50’ ler, 60’ler, 70’ ler dönemsel olarak hep birbirlerinden etkilenmişlerdir. Andy Warhol ise bu dönemin ünlü sanatçısıdır. Jeanler ön plana çıkmaya başlar. Hot Coute o dönemin sosyetesine hitap ettiği için nerdeyse hiç kullanılmaz ve ucuz kıyafet dönemi başlar.

70’ ler ve Parıltılar

Punk stilinin ortaya çıktığı dönemdir ve Amerika’ dan da etkilenmiştir. Mini etekler, polyester ve sentetik kumaşlar kullanılmıştır. Kaşmir kumaşlar gibi doğal ürünler de kullanılmaya başlanır. Dönemin modası İspanyol paçadır.

50’ ler, 60’ler, 70’ ler yazımızı burada noktalarken sizleri de istediğiniz zaman eski trendleri kullanıp farklı olabileceğinizi belirtmek isteriz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: